Marin’s all-league rosters for spring 2022 – Marin Independent Journal

This is a list of Marin athletes selected as all leagues MCAL, Bay Counties League West, etc. as voted by coaches.

Baseball

MCAL

pitcher of the year

Cal Amborn, Archie Williams.

Player of the Year

Charles Welch, Sequoia.

first team

Matteo Bellisimo, IF, Tam; Carl Schmidt, IF, MC; Jonas Salk, SI, Archie Williams; Josh Martin, IF, San Marino; Derek Bartram, DE, Novato; Jayden Lee, DE, MC; Jake Moore, DE, Tam; Tyler Buxton, P, Tam; Kody Perry, P, Catholic Marin; Noah Strobel, C, Archie Williams; Kody Perry, DH/U, MC.

second team

Kaiden Dossa, IF, Tam; Andy Gates, SI, Novato; Anthony Scheppler, IF, San Marino; Brayden Mathews, IF, Branson; Chris de Langis, DE, TL; Brad Burnes, OF, MC; Ryan Scoles, DE, San Rafael; Rory Minty, P, Sequoia; Andrew Henderson, P, San Marino; Cole Chamberlain, C, San Marino; Garrett Abell, DH/U, San Marino.

Honorable Mention

Lazlo Clements, IF, San Rafael; Andrew Abell, OF, San Marino; Gordon “Merritt” Brinckerhoff, OF, Redwood; Luca Bove, DE, Sequoia; Jack Healy, P, San Rafael, Carl Schmidt, P, MC; Jake Lyall, C, MC; Does Ashley, DH/U,. Branson.

BCL West

Marin Academy and San Domenico only

first team

Max Tavano, C, San Domenico.

second team

Amelia Thomas, OF, MA; Alex Tavano, DE, San Domenico; Miles Samaniego, IF, MA; Will Bennett, C, MA.

Honorable mention

West Middleton, San Domenico; Henry Dinh-Price, MA.

Golf for boys

MCAL

Player of the Year

Theo Anderson, MC.

first team

Ryan Herbst, Branson; Charlie Farrel, Branson; Ben Friedman, Tam; Jack Rende, Branson; Truman Ashforth, MC; Arjun Aujla, Sequoia.

second team

Sean Madden, TL; Drake Parrish-Smith, Archie Williams; Mount Jack, redwood; Adam Dali, Tam; Tino Zucconi, Novato; Maxwell Berg, Tam.

Honorable Mention

Peter Gallagher, Archie Williams; Kyle Martin, TL; Mason Sylverter, MC; Ben Cowger, Novato; Brody Root, redwood; Dom Moresco, San Marino; Copper Hoffman, Branson; Hayden Thill, Tam; Max Van Nuys, San Rafael.

BCL West

MA and San Domenico only

first team

Oliver Vilkin, MA.

second team

Charlie Hansen, MA; Parker Rothbart, MA; Jackson Philipp, MA; Drayson Jaffee, MA; Luka Ehrensaft-Oh. MY.

boys lacrosse

MCAL

Player of the Year

Dennis Van Der Wal, Sequoia.

first team

William Baker, A, Sequoia; Colin Puckett, A, MC; Simon Montencourt, A, Tam; Jake Vasquez, M, Sequoia; Owen Busby, M, Novato; Mack Barry, M, MC; Will Bruns, LS/M; Tam; Maxwell Malone, Face-Off, Sequoia; Andrew McGrath, D, Novato; Tyler Ford, D, TL; Robert Stephens, D, Sequoia; Cole Morris, G, Novato.

second team

Gavin McMickin, A, Novato; Collin Harper, A, Sequoia; Anton Rendic, A, Sequoia; Sebastien Chen, M, Tam; Zach Olrich, M, Branson; Braden “BJ” Fisher, M, Branson; Nick Poole, LS/M, Novato; Lachlan Hindley, Face-Off, Tam; Chris Travers, D, Tam; Colin McGrath, D, Redwood; Zack Taylor, D, MC; Tucker Wells, G, Branson.

Honorable mention

Tyler Smith, A, Novato; Tyler Vuong, A, San Marino; Owen Dean, A, Archie Williams; Peter “Nolan” Ewing, M, Sequoia; Parker Orth, M, San Marino; Bryce Callahan, M, Novato; Jacob Ferreri, M, San Rafael; Clayton Grace, LS/M, Redwood; Matt Bailey, Face-Off, Catholic Mariner; Hunter Smith, D, Novato; Will Schuler, D, Branson; Jake Son, D, Tam; Ray Hettleman, G, Sequoia.

BCL West

Marin Academy and San Domenico only

first team

Marin Academy, M, MA; Logan Chapman, M, MA; Trevor Busch, LSM/Defense, MA; Wilks Taylor, D, MA; Andrew Key, G, MA.

second team

Nate Felsenthal, A, MA.

Honorable mention

Henry Wooster, A, MA.

Girls Lacrosse

Player of the Year

Megan Minturn, Sequoia.

first team

Grace Minturn, A, Sequoia; Caroline “Coco” McCulloch, A, Sequoia; Kayla Conroy, A, MC; Kendra Weisman, A, Tam; Madison Smith, M, Tam; Harper Glass, M, Sequoia; Siena Escandon-Capannam M, San Marino; Jordan Vasquez, D, redwood; Amanda Morris, D, Branson; Ellie Livermore, D, Mc; Keira Engler, D, San Marino; Noelle Antongiovanni, G, MC.

second team

Abigail Brackett, A, San Marino; Natalie Burger, A, San Marino; Annie Shine, A, Tam; Charlotte DeFrino, A, Redwood; Audrey Carr, M, MC; Kayla Carpenter, M, San Marino; Riley Hovey, M, Novato; Natalie Harle, D, MC; Sylvie May, D, Tam; TJ (Taylor) Hill, D, Tam; Julia Morrow, D, Sequoia; Lyla Johnston, G, Archie Williams.

Honorable Mention

Kate Hautau, A, MC; Thea Falvey, A, MC; Francesca San Diego, A, San Rafael; Kyra Featherstone, A, Archie Williams; Rowan Scobie, M, Tam; Sarah Press, M, Catholic Mariner; Jada Shore, M, Archie Williams; Nola Gabbard, M, TL; Solei O’Shea, D, San Marino; Poster Audrey, D, Archie Williams; Pyper Healy, D, Archie Williams; MacKenzie Gordon, D, MC; Alisa Costello, G, San Marino.

BCL West

MA and San Domenico only

first team

Brooke Steinle, A, MA; Elsa Schutt, M, MA; Ella Klingelhofer, D, MA; Jessie Ringness, D, MA; June Ellsworth-Yow, G, MA.

second team

Alex Eisler, A, MA; Emerson Lorsch, A, MA; Danica Blix, M, MA; Reilly French, D, MA.

Honorable mention

Emily Brown, A, MA.

Soft ball

MCAL

Player of the Year

Madeline “Maddie” Sofnas, Sequoia.

pitcher of the year

Sadie Leonard, Sequoia.

first team

Jordan Lebsock, Tam; Eden Clark, Tam; Micayla Fong, San Marino; Lauren Fong, San Marino; Kaela Sparler, Sequoia; Gabrielle Winnett, Novato; Thomara drummer, San Rafael, Sammy Horn, MC; Rose Malen, MC.

second team

Katie Cook, San Marino; Abby Murphy, Archie Williams; Paige Murphy, Archie Williams; Kilee Koch, MC; Lauren Osheroff, MC; Sophia Everett, San Rafael; Angel Amesa, San Rafael; Ashley Weingart, Sequoia; Brooke Younkin, Novato.

Honorable mention

Lindsay Harrison, MC; Anya Jaroszewski, MC; Kacea Stetler, Tam; Eloise Weir, Tam; Megan Murphy, San Rafael; Kelsey McNair, San Rafael; Kennedy Dunsing, Archie Williams; Maddy Penick, San Marino; Eleanor Johnson, TL.

Swimming

MCAL

Male Swimmer of the Year

Marre Gattner, Tam.

Female Swimmer of the Year

Kaley McIntyre, Novato.

BCL West

MA and San Domenico only

First Team — Boys

First Team — Girls

Katherine Wu, 50, MA; Gabby Reichley, 100 Free, MA; Sydney Brakebill, 200 free, MA; Emma Keith-Brown, 500 free, San Domenico; Sydney Brakebill, 100 backstroke, MA; Ali Kosmowski, 100 Boobs, MA; Ines Lovato, 100 flies, MA; Emma Keith-Brown, 200IM, San Domenico; Katherine Wu, Ines Lovato, Gabby Reichley, Anja Kosmowski (200 freestyle relay), MA; Sydney Brakebill, Ali Kosmowski, Gabby Reichley, Audrey Chiang (400 freestyle relay), MA; Sydney Brakebill, Ines Lovato, Ali Kosmowski, Katherine Wu (200 medley relay), MA.

Second Team — Girls

Gabby Reichley, 200 Free, MA; Ines Lovato, 500 free, MA; Emma Keith-Brown, Lilly Ott, Avery Ouinton, Joyce Quinn (200 freestyle relay), San Domenico.

Boys tennis

MCAL

Player of the Year

Nickawn Namdar, MC.

First Team — Singles

Liam Carpenter, Sequoia; Charlie Boyden, Sequoia; Carson Harrell, Tam; Jake Magnusson, Archie Williams; Ryan Hoang, TL; Luke Tusher, Branson.

First Team — Doubles

Leighton Fraser/Pete Stovell, Branson; Jackson Sichel/Jake Feehan, Sequoia; Tate Gilpin, Marin Catholique/Chase Hoeveler, Branson.

Second Team — Singles

Max Goldman, Branson; Tommy Higgins, Branson; Kevin Sun, Novato; Witt Bulger, Tam; Jackson Bramlette, Sequoia; Jack Millar, MC.

Second Team — Doubles

Luke Bulger/Andrew Park, Tam; Andrew Peng, Branson/ Mateo Cubillos, Redwood; Colin Johnston/Colby Kaplan, MC.

Honorable Mention — Singles

Summitt Schreck, Novato; Luke Downs, San Marino; Jesse Chi, San Marino; Tyler Byrne, Tam; Emmet McEvilley, Tam; Ishwar Jayaraman, Branson.

Honorable Mention — Double

Milo Reyes/Cole Shotz, San Marino; James Stovell/Jeffrey Huang, Branson; Luca Caviness, San Rafael/Wyatt Dunn, TL.

BCL West

MA and San Domenico only

First Team — Singles

Mark Schulist, MA.

Second Team — Singles

Evan Smorgon, MA.

Second Team — Doubles

Luke Aspatore/Eli Febbo, MA.

Athletics

MCAL

Male Track Athlete of the Year

Max Henzl, Archie Williams.

Male Field Athlete of the Year

Drake Miller, Tam.

Female Athlete of the Year

Brianna McInnis, Tam.

Female Field Athlete of the Year

Jena Clark, San Marino.

BCL West

Marin Academy, San Domenico only

Dating Female Athlete

Hayley Ballard, San Domenico.

First Team — Boys

Kezian Dunn, shot put, San Domenico.

Second Team — Boys

Braeden Connan, 100, San Domenico; Kevin Leng, long jump, San Domenico; Kevin Leng, triple jump, triple jump.

Honorable Mention — Boys

Kezian Dunn, disc, San Domenico; Braeden Connan, long jump, San Domenico.

First Team — Girls

Hayley Ballard, 1600, San Domenico; Hayley Ballard, 3,200, San Domenico; Maya Wadhwani, high jump, MA.

Second Team — Girls

Juliet Reichardt, high jump, MA; Saliah Johnson, shot put, San Domenico.

Honorable Mention — Girls

Saliah Johnson, record, San Domenico.

Boys volleyball

MCAL

Player of the Year

Owen Burke Johnson, Archie Williams.

first team

Lourenco Pereira, Tam; William Hatch, Tam; Mark Ogden, MC; Auden Baker, Sequoia; Reid Olson, West County; Will Gustafson, Archie Williams.

second team

Andrew Dazzled, Novato; Sean Fassig, MC; Luc Pielert, Tam; Arien Van Loren, Tam; Finn Deery-Devine, Archie Williams, Ziggy Rees, Archie Williams.

Honorable mention

Caden Nelson, Novato; Rowan Pratt, West County; Kerry Thompson, West County; Camden Franjieh
TL; Brendan King, Tam; Alexander Lucich, Archie Williams; Owen Fewell, San Marino.